Zināšanai

Sveiki!


Mūsu draugus, kas vēlas iegādāties zāļu tējas, kā arī augu maisījumus pirtīm, vannām un citas interesantas preces paši sev vai dāvināšanai, informējam par vietām, kur tuvākajā laikā notiks tirdzniecība:

Pašlaik ieplānotas šādas vietas, bet tās ar laiku tiks papildinātas, sekojiet līdzi!

6. septembrī Rīgā, Dzirciema ielā 26, Zemnieku tirdziņā, plkst. 10.00-15.00
8. septembrī Tukuma tirgū, plkst. 8.00-14.00
15. septembrī Talsu tirgū, plkst. 8.00-14.00
20. septembrī Rīgā, Dzirciema ielā 26, Zemnieku tirdziņā, plkst. 10.00-15.00

Liela lietus vai vēja laikā tirgošanās tiek atcelta.


Kā jau visu laiku, "Sibilla" preces nopērkamas arī šādās vietās:

Vecumnieki, Ziedu veikals pie Ineses Priedes
Pļaviņu novads, Klintaines pagasts, "Mežmalas Vikings"
Tukums, Raiņa iela 12, 2. stāvā, uztura bagātinātāju tirdzniecības vietā
Rīga, Alus Muiža, Ģertrudes iela 45
Rīga, salons "PicK A SOul" Bruņinieku ielā 35, pagalmā
Ventspils, "Bio veltes", Zaļajā namiņā Graudu ielā 2
Talsi, veikals "Saule", Lielā iela 13
Jelgava, Ajurvedas salons Sudrabu Edžus ielā 3
pie kafejnīcas "Mežāzis", Rīgas- Ventspils šosejas 90.km (aiz Kandavas pagrieziena Talsu virzienā)


Tējas baudīt var arī šeit:

Jogas centrā "Amritas Avots", Rīgā, Brīvības ielā 103


Individuāliem pircējiem, kā arī veikaliem, kas interesējas par sadarbību, zvanīt:

Rīgā – Ilzei, tālr.: 27137702
Talsu novadā – Marijai tālr.: 29393605

Veikaliem piedāvājam atlaides!

Seminārs – Hellingera sistēmas psihodinamiskais izkārtojums

Nākošajā svētdienā – 9. septembrī – esmu uzaicinājusi uz Rīgu savu tuvāko skolotāju – Sanaju no Lietuvas. Viņa sola vienas dienas semināru (nodarbību) Hellingera sistēmas psihodinamiskajā izkārtojumā. Tā ir ļoti efektīva metode faktiski jebkuras problēmas risināšanā, kurai nav iespējams atrast loģisku skaidrojumu, kur ar iesaistītajām personām ir sarežģītas attiecības, tās nav satiekamas vai pat vairs nav dzīvas, un kur nestrādā klasiskas psiholoģijas metodes.

Īsumā tas notiek tā: cilvēks, kurš grib kaut ko atrisināt, no klātesošo „aizvietotāju” vidus izvēlas (vai arī viņa vietā Sanaja ieliek) savu aizvietotāju, ko novieto kaut kur telpā. Viņam apkārt tiek novietoti citi cilvēki, kas aizvieto reālās situācijas dalībniekus. Visi šie cilvēki stāsta, kā viņi tur jūtas, ko domā viens par otru, u.t.t. Stāstītais vienmēr apbrīnojami sakrīt ar realitāti, kaut gan tur stāv sveši cilvēki. Tad aizvietotāji var pārvietoties viens pret otru, mainīt pozas un vietas, runāt cits ar citu, u.t.t. Sanaja parasti situāciju noved līdz tam, ka cilvēkam ir skaidrs, kā to atrisināt, vai arī viņš sāk to kārtošanu jau turpat uz vietas ar aizvietotājiem. Īstenībā tas ir pat labāk, jo reālam cilvēkam jau tā nemaz nepieies klāt un nepateiks kaut ko svarīgu (tas cilvēks var būt arī miris, vai nebūt sastopams), bet tajā vidē pasakot attiecīgo tekstu aizvietotājam, tas nostrādā uz kopējo dzīves situāciju. Liekot ģimenes izkārtojumus, mēdz visādas vecvecmāmiņas un mūžā neredzētie tēvi izlīst, reizēm arī audžutēvi – viņa kā jau ragana ar viņiem visiem tur normāli ņemas Var jau arī risināt ne-ģimeniskas situācijas, karjeras un veselības problēmas, iekšējas nesaskaņas ar sevi, u.t.t..

Viņai facebokā ir profils: Savas Pasaulis – lietuviski, bet ar Latvijas bildēm no vasaras nometnēm.

Pasākuma cena – cilvēkam, kuram taisa izkārtojumu 40 Ls, aizvietotājam 10 Ls dienā. Tas, kuram taisa izkārtojumu, citos izkārtojumos tāpat piedalās kā aizvietotājs, jo vajadzīgi dažādi cilvēki ar dažādu enerģētiku. Pirms pasākuma, ja būs gribētāji, viņa var tāpat kādu stundiņu pastāstīt, kas un kā pa sevi un to, ko viņa vispār piedāvā – to var atnākt paklausīties arī tad, ja nav vēlēšanās vai iespējas piedalīties. Precīzus laikus pašlaik vēl nevar pateikt, bet droši vien ap 10-11 var būt sākums, un tad līdz vakaram, kamēr var turēt.

Pasākums notiks Rīgā, Bruņinieku ielā. Optimālais dalībnieku skaits – ap 10, vienā diena var izvērst 4-6 izkārtojumus, tādēļ iepriekš ļoti ieteicams pieteikties, bet vienmēr jau beigās sanāk tā, kā vajag Zemāk ir teorētiskais apraksts Helingera izkārtojumam (tulkojums nav mans), tas nav no Sanajas, bet principā atbilstošs. Mans tel.: 29393605 – Marija.


Kā tas notiek un uz ko jābūt gatavam?

Berta Hellingera metode ir visā pasaulē atzīta īstermiņa un ļoti iedarbīgas terapijas metode. Tāļauj atklāt problēmu vietas ģimenēs, organizācijās, grupās, ļaudīs. Šī metode ļauj atrisināt konfliktus un problēmu samezglojumus, kas dažkārt saista vairākas paaudzes. Izstrādājot ģimenes sakārtojumu "saspiesto" formu, Berts Hellingers atklāja psihoterapijai jaunas iespējas. Berta Hellingera metode ļauj ļoti īsā laikā atrast problēmu risinājumu, likt labus pamatus nākotnei un izsargāties no ieprogrammēto kļūdu atkārtošanās.

Pirmais, kam Jums jābūt gataviem – tā ir drosme uzzināt patiesību. Bez izskaistinājumiem, tādu, kāda tā ir īstenībā. Ģimenes sakārtojumi dažbrīd noved pie apmulsuma – tas ir nākamais, uz ko Jums jābūt gataviem.

Ģimenes sakārtojumi reizēm apgāž dažus dzīves faktus un secinājumus, kas ir izdarīti agrāk par tiem vai citiem notikumiem. Ģimenes sakārtojuma procesā virspusē uzpeld kaut kas dziļumos apslēpts, kas var novest pie apmulsuma, bet tas tomēr palīdzēs izmainīt dzīvi.

Berts Hellingers ģimeni aplūko kā sistēmu – problēmas ģimenē rodas ne jau tādēļ, ka cilvēki ir slikti, bet gan tādēļ, ka kaut kas pašāģimenes sistēmā funkcionē nepareizi. Starp tās posmiem – tuviem cilvēkiem - nepastāv mijiedarbība vai tā ir nepareiza. Ar sistēmiskās terapijas palīdzību var mainīt ģimenes funkcionēšanas modeli, tās locekļu savstarpējo attiecību veidus, nemainot cilvēkus pašus. Cilvēks tiek dziedināts mainot situāciju viņa ģimenes locekļu un tuvinieku attiecībās pozitīvā virzienā, pie tam, runa ir ne tikai par tām saitēm, kas vieno pašreiz blakus dzīvojošos tuviniekus, - problēmas sakne var slēpties dziļāk – saitēs ar tiem cilvēkiem, kuru jau sen nav līdzās. Šī metode pārsvarā strādā ar pārmantotajām jūtām.

Jūtas. Izšķir četrus jūtu veidus: primārās, sekundārās, pārmantotās un meta („pār”, „ārpus”) jūtas.

·Primārās ir tās, kas veidojas dabiskā, nepiespiestā veidā, kad cilvēks apmierina vai neapmierina savas pamatvajadzības. Piemēram, kad cilvēks ir remdējis slāpes, izsalkumu, ir atpūties – izjūt prieku, kad ir mīlēts – izjūt mīlestību, ir kaut ko zaudējis – izjūt bēdas un sēras.

·Sekundārās jūtas veidojas audzināšanas procesā, kad izveidojušās primārās jūtas tiek nobloķētas un pārveidojas par sekundārajām. Piemēram, aizliegums dusmoties veido aizvainojumu, aizliegums priecāties - skaudību, aizliegums sērot – vainas izjūtu utt. Tieši sekundāro jūtu izpausmju traucējumi cilvēku bieži vien aizved pie psihoterapeita. Ar jūtām dažādu virzienu terapeiti strādā līdzīgi - vispirms atklājot primārās jūtas, kas slēpjas zem sekundārajām, un ļaujot cilvēkam izdzīvot tās līdz galam. Tādējādi cilvēks atbrīvojas no negatīviem pārdzīvojumiem, viņa attiecības ar tuviniekiem sakārtojas un situācija noslēdzas - cilvēks kļūst brīvs. Pie tam tas notiek drošā terapeitiskā vidē.

·Pārmantotās jūtas. Gadās, ka terapijas procesā izdzīvojot jūtas, situācija neuzlabojas un cilvēks atkal un atkal atgriežas pie tās pašas problēmas. Tad runa ir par pārmantotajām jūtām. Tās ir jūtas, ko cilvēks ir neapzināti pārņēmis no kāda cita tuvinieka ģimenes sistēmā. Neapzināti tas it kā skan „Es sērošu tavā vietā!”, „Es dusmošos tavā vietā!”, „Es būšu neveiksmīgs tavā vietā!”. Un tieši tādos gadījumos vislabākais palīdzības veids ir ģimenes sistēmiskā terapija.

·Meta jūtas – veiksme, laimes jūtas, bauda, miers - ir cilvēka jūtu resurss, pēc tām tiecas ik viens, un, tām izpaužoties, terapeitiska palīdzība nav nepieciešama.

Terapijas laikā pārmantotās jūtas tiek izdzīvotas, izprasta problēmas jēga un resursi, atrasts labākais problēmas risinājums.

Berts Hellingers parādīja neparastu pieeju ātrajai problēmorientētajai ģimenes terapijai, kurā klients izvieto savas ģimenes tēlu. Izvietojums notiek grupas darbā un bāzējas uz informācijas minimumu. Svarīgi šeit ir ārējie notikumi. Izvietojumā Hellingers meklē„labu tēlu”, kurš var parādīt nepieciešamo kārtību vai jaunu iekšējo resursu attēlojumu, kam vajadzīga terapeitiska palīdzība.

„Labais tēls” ir tas, kurš norāda uz kādu samezglojumu sistēma, uz problēmu vai pārmantotajām jūtām. Tas notiek ar aizvietotāju palīdzību, kas atrodas fiksētās lomās un dod atgriezenisko saiti par to, kādas sajūtas, jūtas un emocijas ir konkrētajā vietā. Tāda veidā izdodas klientu ātri aizvest pie dzīvībai svarīgām lietām un piemeklēt atrisinājumam atbilstošas frāzes un rituālus.

Sākotnējā kārtība

Hellingers balstās uz kārtību, kas ietekmē visus ģimenes locekļus. Tā ir sākotnējā kārtība. Saskaņā ar to, sistēmai agrāk piederošie pēc „ranga” ieņem augstāku vietu nekā tie, kas sistēmā ir ienākuši vēlāk. Tāpēc vecāki ir augstāki pēc ranga, bet bērni ir pēc tam, un vecākie bērni ieņem augstāku vietu nekā vēlāk dzimušie. Tas ir dzīves, dabas noteikts un, ja cilvēki sistēmā to atzīst, tad attiecības sistēmā ir veiksmīgas un laimīgas.

Visbiežākie attiecību samezglojumu piemēri, ja kāds pēc ranga zemākais ir tendēts uz to, lai:
- Censtos sakārtot vecāku attiecības;
- Esot lojāls vienam no vecākiem, ienīst vai nosoda otru;
- Pieprasīt vecākiem apmierināt viņa nepiepildāmās iegribas vai riebt viņiem, nenovērtēt vai izslēgt, nosodīt vecākus;
- Censties pārspēt vecāko brāli vai māsu.

Šādos un līdzīgos gadījumos viņā rīkojas pret sistēmas likumiem. Tas noved pie neapzinātas sevis sodīšanas dinamikas. Atrisinājums ir ieraugāms tad, kad tiek pieņemta kārtība, likumi un vaina kopā ar atbildību nodota vecākiem.

Katrs, kas ir ienācis sistēmā, pieder sistēmai un viņam ir tiesības uz vietu sistēmā. Ja kāds ir izslēgts no sistēmas, tad bieži izrādās, ka kāds, kurš ienāk sistēmā vēlāk, neapzināti identificējas ar izslēgto, upurējot sevi. Bet tas ir velts upuris. Dziedinoši priekš viņa un visas sistēmas, būtu atklāti paskatīties uz „izslēgto”, viņa likteni, pieņemt to un dot viņam vietu sistēmā un savā sirdī.

Līdzsvars starp „ņemt” un „dot”.

Katrā sistēmā ir vaina un nevainīgums ir savstarpēji saistīti. Katrā sistēmā kaut ko dod un kaut ko ņem. Tas, kurš dod ir augstāk nekā tas, kuršņem un tas, kuršņem, izjūt vainu pret to, kurš dod. Vertikālā hierarhijā svarīgi ir atzīt, ka vecāki dod un bērni ņem, neko nedodot atpakaļ, bet bērni saņemto dod tālāk. Pāru attiecībās šis likums strādā savādāk. Tur notiek savstarpējā apmaiņa.

Pārtrauktā mīlestības plūsma pret vecākiem.

Pirmais bāzes princips, kas nosaka dažādu traucējumu rašanos, gan attiecību, gan veselības, tas ir sistēmiskie samezglojumi

Otrs princips ir pārtrauktā mīlestības plūsma ar vecākiem. Terapeitiskais darbs šādos gadījumos virzīts uz to, lai atjaunotu šo mīlestības plūsmu ar vecākiem.

Spēka meklējumos.

Hellingera stratēģija, strādājot ar sistēmisko pieeju, ir spēka meklējumi un klienta vilkšana laukā no upura pozīcijas.

Zodiaka zīmēm atbilstošie dārza augi.

(Publicēts 2012. gada žurnāla "Mazdārziņš" numuros, teksts ik mēnesi tiek papildināts. Autore – Marija Blūma-Kauliņa)

Zivs dārzs.

Astroloģiski Zivis nobeidz zodiakālo gadu, bet praktiski iesāk pavasara atjaunotnes ciklu. Šis laiks atbilst rītausmai – laikam pirms saules lēkta, kad garīgā un idejiskā plānā formējas jauna diena vai jauns gada cikls. Zivju zīmes manifestācija pasaulē ir no 20.februāra līdz 21.martam (pavasara saulgriežiem), kā arī šīs zīmes īpašības raksturīgas tiem, kam kādā no aktīvajām vietām horoskopā parādās Zivis. Zivis ir sapņotāji, ideālisti un visnotaļ mainīga rakstura cilvēki, kam raksturīgas iekšējas pretrunas un svārstības. Tiem bieži vien ir attīstīts intelekts, arī garīgās intereses, kas tiešā veidā interesi par zemes un dārza darbiem neveicina. Zivīm būs interesanti kopt augus, kam ir kāds pielietojums veselībai vai rituālām darbībām, arī spēcīgus augus ar apreibinošu iedarbību. Neskatoties uz minimālo interesi par praktisko dārzkopību, zivju dārzā augi labprāt aug it kā paši no sevis – bez īpašas kopšanas un uzraudzības, šiem cilvēkiem mēdz būt „zaļie īkšķīši”.

Zivs zīmes cilvēkiem raksturīgas emocionālās svārstības, kas ļoti aktīvi ietekmē visu, ko tie dara, arī augu dzīvi. Jāizvairās sēt, stādīt un kopt augus dusmās vai skumjās, jo augi ļoti labi uztver to cilvēku enerģiju, kas pārstāv ūdenszīmes. Augi uz negatīvām emocijām reaģē strauji, tie pārstāj augt, neizzied tik koši, kā gribētos, var pat nobirdināt ražu vai iet bojā pavisam. Toties dusmīgas zivs ravētās nezāles visdrīzāk neataugs vairs nekad! Tāds pat efekts ir pozitīvām emocijām no zivs dārznieka puses – reizēm pietiek vien pastaigāties dārzā, veltīt kokam kādu glāstu, vai puķei uzmest skatienu, un augi manāmi atplaukst, bagātīgi zied un ražo. Zivju enerģētika ir ļoti piemērota ārstniecības augu audzēšanai un vākšanai (ievērojot nosacījumu par labu garastāvokli), kā arī dažādu enerģētiski spēcīgu augu kopšanai. Pie šiem cilvēkiem izaug visspēcīgākie sakrālie augi, ko izmanto reliģiskos rituālos, telpu un cilvēka auras tīrīšanai, dziedniecībai un maģiskām darbībām.

Īpaši laba saskaņa zivs cilvēkiem rodas ar visiem ūdensaugiem, kā arī ar jūras un piejūras sāļo augšņu augiem. Rāms dīķa ūdens dārzā nomierinās zivs satrauktās emocijas, turpretī tekošs strauts vai ūdens kaskāde uzmundrinās un rosinās radošo domāšanu. Tādēļ šiem cilvēkiem īpaši piemēroti ir dažādi ūdens objekti dārzos – dabiskie dīķi un strauti, kā arī mākslīgie baseini, ūdenskritumi un dažādi ūdeni uzkrājoši elementi (akmeņi, krūkas, strūklakas). Zivīm nebūs problēmu ar ūdensrožu audzēšanu, kā arī dažādu piekrastes un mitrāju augu kopšanu. Labāka saskaņa būs ar liellapainiem un sulīgiem ūdensaugiem, piemēram, kalmēm, cirvenēm, pontederijām, bultenēm un vilkvālītēm, kā arī dažādiem zemūdens augiem. Ja dīķīša izmērs atļauj turēt dekoratīvās zivtiņas vai citus ūdensdzīvniekus, tās vienmēr jutīsies labi, labprāt vairosies un pozitīvi ietekmēs gan dīķa floru, gan saimnieka noskaņojumu. Bieži vien cilvēkiem ir problēmas ar piejūras smilšaino un sāļo augšņu apzaļumošanu, toties zivju zīmē dzimušiem šeit viss augs un koši ziedēs labāk kā citiem.

No dārza ziediem zivīm vissaistošākās ir magones un lilijas, kā arī citas puķes ar spēcīgu un reibinošu smaržu. Atbilstošās krāsas ir violeti zilās – tātad priecēs visi šo toņu ziedi. Piemēroti ziedaugi ir zilās kurpītes, delfīnijas, inkarvilejas, smaržīgās vijolītes, visu veidu īrisi un skalbes, gundegas, veronikas, kallas un cūkauši, vējmietiņi, prīmulas un gaiļbiksīši. No viengadīgajām puķēm – balzamīnes, lobēlijas un smaržīgās petūnijas. Zivju enerģētikai labāk atbilst lapu augi, piemēram, papardes hostas un kannas.

No pārtikā lietojamiem augiem padosies visi lapu dārzeņi un lapu garšaugi, it sevišķi rabarberi. Labi augs arī dārzeņi ar lielu ūdensietilpību augļos – gurķi, ķirbji, kabači. Tomātus audzējot, jāierobežo vasu un lapu augšana. Interesanti, ka Latvijā ir izveidota tomātu šķirne „Zivs” – veltīta šai horoskopa zīmei, ar lieliem, gludiem, sulīgi sārtiem augļiem.

Zivju dārzā labi jūtas dažādi stipras iedarbības dziednieciskie augi – arī indīgie un narkotiskas iedarbības augi (magones, tabaka, uzpirkstītes, vaivariņi, apiņi). Tai pat laikā zivis ir īpaši jūtīgas pret šādu augu lietošanu, tās ātri saindējas un pierod pie stipru augu radītajiem emocionālajiem stāvokļiem. Toties dziednieciskos nolūkos lietoti augu preparāti uz zivīm iedarbojas ļoti efektīvi. Zivju veselības jūtīgās vietas ir sirds un emociju kontrole, arī locītavas un to saites, jūtīga ir endokrīnā un limfātiskā sistēma. Dārzā audzēt augus, kas labvēlīgi iedarbojas uz šiem orgāniem pat tad, ja tos nelieto iekšķīgi, bet atrodas to tuvumā. Augi mūs ietekmē arī ar savu enerģiju un smaržu, pret ko zivis ir īpaši jūtīgas. Ja dārzs atrodas mežmalā, droši var iekopt nogāzi ar brūklenājiem vai miltenājiem, kā arī ieaudzēt meža zemenes. Meža zemeņu dārza radinieces ir remontantzemeņu šķirnes. Kā dekoratīvos tējasaugus veiksmīgi var audzēt sirdsmāteres, salvijas, cigoriņus, dzelzenes un balderjāņus. Kādā dārza stūrī vēlams atstāt lielo nātru puduri – gan tējai, gan nātru zupām pavasarī. Ļoti vērtīgas būs upenes – gan ogas, gan lapu tēja.

No kokaugiem zivīm laba saskaņa veidojas ar vilkābelēm, ceriņiem un mežrozītēm, kā arī skābajiem ķiršiem, bērziem un papelēm. Kā atbilstošus istabas augus var minēt kafijas un citronu kociņu pundurformas.


Auna dārzs.

Darbīgie, instinktiem pakļautie Auni ir labi dārznieki, jo tiem ir labs līdzsvars attiecībā starp intuīciju un praktiskām darbaspējām, tie ir orientēti uz rezultātu un fiziski izturīgi. Auns pēc horoskopa ir ugunszīme – nepakļāvīgs, patstāvīgs spriedumos, ietiepīgs un mērķtiecīgs. Šim cilvēkam atbilst visi asie, dzeloņainie, sarkanas krāsas augi, kā arī pikantie garšaugi, piemēram – čilli vai kajennas pipari.

Ziemā auna istabās labi jutīsies kaktusi, pie tam, tos nav jābaidās iekaltēt. Attiecības ar ūdeni aunam ir nestabilas, tādēļ viņa dārzā augu mēdz ciest no sausuma. Augi dod saimniekam to, kas tam trūkst, un šajā gadījumā trūkst ūdens un vēsuma, tādēļ dobes jālaista biežāk, nekā citos dārzos. Izdevīgi, ja kāds cits ģimenes loceklis ir ūdens vai gaisa zīmes pārstāvis – tad augiem tiks dažādas enerģijas no kopēju puses un tiks nodrošināts vēlamais līdzsvars. Kā trūkums varētu būt arī šīs zīmes pārstāvju spēja piesaistīt dažādas dzīvās būtnes-gan lielākus dzīvniekus, gan kukaiņus. Peles mājā un insekti dārzā aunam ir parasta lieta, ar ko viņš arī spēj veiksmīgi tikt galā. Šai dārzā augus mēdz piemeklēt ari dažādas sēnīšu izraisītas slimības, ko laicīgi jāpamana un jāapkaro.

Aunam principā ir laba veselība, vienīgi – to apzinoties, šie cilvēki bieži vien par veselību nerūpējas praktiski nemaz. Bīstama ir alkohola un apreibinošu vielu lietošana – strauji rodas atkarības, un tiek bojātas aknas un cieš imunitāte. Zināma nozīme ir arī auna karstajai dabai, kas rada emociju pārpilnību. Ja ar tām savlaicīgi netiek alā un neatrod racionālu pielietojumu, rodas dažādi enerģijas sablīvējumi ķermeni, no kā attīstās iekaisumi un pat audzēji. Auni, kas apslāpē temperamenta izpausmes, biežāk mēdz saaukstēties. Tādēļ auniem jāievēro līdzsvars starp asumu un maigumu gan uzturā, gan visās darbībās un izpausmēs. Veselības uzlabošanai auna dārzā iederēsies augi, kas veicina aknu darbību, līdzsvaro un nomierina sirdsdarbību – Mārdadži, Kaķpēdiņas, Tauksaknes, Māllēpes, dažādas mētras, asinszāles un pelašķi. Enerģētiski vislabākā saderība būs ar Magnoliju (it sevišķi aprīļa sākumā dzimušajiem auniem), Hortenzijām un plūškokiem, ka ari ar krūmu un vīteņu tipa rozēm. No ziedaugiem var minēt krāšņās vasaras vai kokveida peonijas, ežziedes, zilpodzes un citus adatainos dadžus, veronikas, naktssveces, mārpuķītes, suņumēles un kreses. Izvēloties ziedu krāsu, jāņem vēra, ka aunam vislabāk piestāv visas sarkanās krāsas puķes, arī oranžās un koši dzeltenās, dažas silti zilās. Pavasari aunu īpaši iepriecinās košo krāsu tulpes, bet rudenī sirdi sildīs dāliju krāšņie ziedi. Labi padodas viengadīgās puķes, tās ātri attīstās un bagātigi zied. Kā aunam piemērotākos garšaugus var minēt visus rūgtvielas saturošos un asos – kā cigoriņi, endīvijas, salāti, melnsaknes, kreses, kressalāti, pipari. Arī sparģeļi, rozmarīns un majorāns pastiprina auna raksturīgākās īpašības. Auns vispār ir auglīga zīme, un arī dārzā šie cilvēki veicina augļu un ogu ienākšanos. Visatbilstošākās ogas viennozīmīgi ir zemenes, bet no dārzeņiem – tomāti un sarkanā paprika. Auniem uzturā vēlams lietot pākšaugus, tādēļ dārziņā iederēsies kāda augsto, sarkani ziedošo pupu rinda, pupām noaudzēta sēta vai stabs. Vīriešiem, kas dzimuši šajā zīmē, piemīt liela seksuālā aktivitāte, bet mēdz ari piemeklēt problēmas šajā jomā, tādēļ kāda dārza stūrī vēlams ieaudzēt lazdu (riekstiem, kā arī lapu un mizu tējai). Auna sievietēm savukārt nāk par labu visas ogas, it īpaši zemenes, kas ražo visu vasaru (remontant’ un mēnešzemeņu sķirnes). Auna enerģētikai ļoti atbilstošs ir Dienvidamerikas indiāņu tradicionālais augs Amarants – gan kā dekoratīvs augs, gan kā pārtikas dārzenis. Amarantam ir ēdamas lapas un ļoti veselīgas sēklas, tas ir arī ļoti dekoratīvs un pievilina apputeksnētājas bites.

Shēma attēlotā Auna dobe veidota nelielā piemājas dārziņā, lokveidā ap ugunskura vietu, jo bez uguns stihijas piesaistīšanas auna dārzu grūti iedomāties. Zālienā ap ugunskuru sasētas zemas, tumšsarkanu ziedu mārpuķītes, bet ap zālienā izvietotajiem dekoratīvajiem akmeņiem izvietoti puķupodi ar rozmarīnu un majorānu, ko pa ziemu ienes telpās. Dobes vietas stūrī saglabājies vecs celms, kura izgrebtajā viducī iesētas kreses – tās glīti stīgo gar abām celma pusēm uz leju un veido košu akcentu starp zemeņu stūrīti un tālāko dobes daļu. Augi dobē kārtoti tā, lai pavasarī izceltos agrāk ziedošie, bet pēc tam to lapas piesegtu vasaras vidus ziedi un viengadīgās puķes. Vienā dobes galā grupēti augstāki dekoratīvie augi, kam fonā paceļas vīteņrozes apaudzēta pergola. Vītenrozes aizsegā iestādīta Zvaigžņu magnolija, kas pie mums aug kā paliels krūms un zied gracioziem ziediem pirms lapu plaukšanas. Dabiski tā var izaugt līdz 3-4m augstumam, bet pie mums parasti nepārsniedz 2m. Ziemā magnoliju vēlams piesegt ar skujām, agroplēvi vai citu materiālu. Otrā dobes galā, pupām noaugušas, dekoratīvas sētiņas ielokā ieaudzēti lauka tomāti un asie pipari, kas ir gana dekoratīvi, lai atrastos vienā dobē ar puķēm un garšaugiem. Kopšanas darbu atvieglošanai starp pipariem un tomātiem izlikts plakanu akmeņu celiņš. Auna raksturam akmens, it īpaši pie mums tik izplatītais sarkanbrūnais granīta laukakmens ir ļoti piemērots – tas stabilizē un līdzsvaro spēkus, kas valda ap šo zīmi.


Vērša dārzs.

Maijs astroloģiski nāk ar spēcīgo Zemes zīmi – Vērsi, kas sāk izpausties jau no 22.aprīļa. Vēršiem ir labas attiecības ar materiālo pasauli, tie ir stabili, praktiski un ekonomiski cilvēki. Kā dārzkopji Vērši ir piemēroti sakņu un augļu dārza kopšanai, pie tam – šie dārzi, lai ari stādīti ar praktisku nozīmi, vienmēr būs arī glīti veidoti un veselīgi, jo Vērša zīmes pārvaldniece ir skaistuma nesēja Venēra. Vēršiem patīk viss, kas ir krāšņs un bagātīgs, taču dārzā pilnīgi visam nekad neatradīsies vieta, tādēļ savas vēlmes ar prātu jāmācās ierobežot. Šai dārzā tāpat viss augs un zels, jo Vērša iekopts dārzs prasīs mazāk darba un līdzekļu, nekā citu zvaigznāju ietekmē stādītie dārzi. Drīzāk šim dārzam vajadzīga saimnieka uzmanība un klātbūtne, lai notiktu regulāra enerģētiskā apmaiņa starp augiem un to kopēju. Vērsim nepatīk un nepadodas improvizācija, toties ir viegli izpildīt precīzus norādījumus un sekot instrukcijām. Tādēļ dārzs būs kārtīgs, iespējams – simetrisks un ritmiski sakārtots, ar ievērotu augu seku un precīziem kopšanas darbu laikiem.

Vērša dārzā noteikti jāatvēl vieta mierīgas atpūtas stūrītim, jo Vērsis ciena komfortu un skaistumu. Jārūpējas, lai ap šo vietu visu gadu būtu ziedoši augi, vēlams arī tādi, kam uz rudens pusi ienākas gardi augļi, jo, pēc Vērša uzskatiem, praktiskais un dekoratīvais vienmēr jāapvieno. Veidojot šo dārzu, jāizvērtē tā kopšanai paredzamais laiks, jo nekoptā dārzā Vērsis nespēs atpūsties, taču arī pārstrādāties tas nav gatavs. Darbu ērtībai Vērsis visdrīzāk ieviesīs dažādas palīgierīces, sameklēs pašus ergonomiskākos dārza instrumentus, un centīsies visu aprīkot tā, lai kopšana notiktu ar minimālu paša piepūli. Labāk taču šūpuļtīklā lasīt žurnālu, kamēr darbojas automātiskā laistīšanas sistēma, kas pamazām ieskalo augsnē lēni šķīstošo mēslojumu, nevis pašam staigāt pa dārzu ar lejkannu! Un nezāļu iespējamību labāk jau laikus izslēgt, visur izklājot ģeotekstilu un mulčējumu – tāda ir Vērša pieeja dārzkopībai.

Vērša dārzā iederēsies atsevišķi skaisti, bet netipiski augļu koki, vislabāk – valrieksts, šķirnes lazda, ēdamais kastanis, kā arī dažādi kauleņkoki – plūmes, ķirši, aprikozes vai vietējās selekcijas persiki. Arī ar zirgkastani Vērsim būs laba enerģētiskā apmaiņa, ja vien dārza izmēri ļauj stādīt tik liela izmēra koku. Īpašas attiecības šīs zīmes cilvēkiem ir ar jasmīniem – tie emocionāli atver un attīra, it īpaši ziedēšanas laikā, tādēļ kaut kur vēlams paredzēt vietu jasmīnkrūmam. Ļoti labi Vēršus ietekmē smaržīgo sausseržu (kokveida vai vīteņsausseržu) aromāts. No skujkokiem īpašas attiecības būs ar dažādām priežu sugām, ko var izvēlēties, atkarībā no dārza platības. Ziemā tējai un sīrupam noderēs pašu lasīti priežu pumpuri.

Tā kā Vērsim ir primāri spēcīga saikne ar zemi, gan pārtikai, gan veselības uzturēšanai ieteicams audzēt sakņaugus. Labi padosies ari ārstniecības augi, kam aktīvās vielas koncentrējas saknēs (ālantes, balderjāņi, dadži, tauksaknes, melnsaknes, cigoriņi, dižzirdzenes vai rodiolas), arī eksotiskais Žeņ-šeņš, kura sakni uzskata par dzīvības eliksīru. Žeņ-šeņa audzēšana nav sarežģīta un akurātajam Vērsim tā nesagādās grūtības, ja vien tiks atrasta un sagatavota piemērota augšanas vieta – trūdvielām bagātā meža augsnē, kāda liela koka (piemēram – valrieksta) paēnā ar atbilstošas izcelsmes kaimiņaugiem (arālijas, citronliānas, aktinīdijas, kizils, lazda).

Ziedu dobē Versim labi augs puķes, kas barības vielu krājumus veido gumos, bumbuļos un sīpolos – dālijas (tās enerģētiski atbilst aprīļa beigas dzimušajiem), gladiolas, fritilārijas, ķeizarkroņi, tulpes un narcises. Īpaši izceļami ziedi ar spēcīgu smaržu – īrisi, hiacintes, maijpuķītes. Laba saskaņa veidosies ari ar dažādiem aromātiskajiem garšaugiem – majorānu, rozmarīnu, timiānu, anīsu, fenheli, melisu, izopu un dažādām mētrām. Iekšējo līdzsvaru šiem cilvēkiem dod pētersīļi, kas arī stimulē prāta darbību, un skābenes, kas rosina gremošanu. Vēršiem, kā emocionāliem cilvēkiem, bieži vien rodas kakla un augšējo elpceļu iekaisumi, tādēļ pie rokas jātur tādi derīgi ārstniecības augi kā māllēpes, ceļmallapas, pelašķi un asinszāles. Izvēloties ziedu krāsas, jāraugās, lai tās būtu saskanīgas un ne pārāk spilgtas – Vērsim visatbilstošākie ir pasteļtoņi.

Interesanti, ka Vērsis dārznieks ar grūtībām sadzīvos ar dārznieku Dvīni, tādēļ, ja šīm divām zīmēm sanāk kopt vienu dārziņu, vēlams jau laikus sadalīt ietekmes zonas!

Pievienotajā shēmā parādīts neliela piemājas dārza stūris, kur dažādi kokaugi sadzīvo ar smaržīgiem ziedaugiem un garšaugiem. Atstāta arī vieta sakņu dobei un viengadīgajiem zaļumiem un ziediem. Salcietīgo Rozmarīnu un majorānu pa ziemu jānes telpās, tādēļ tas tiek stādīts piemērota izmēra puķupodā. Plānā iekļauti daži salcietīgāki kokaugi – saldie ķirši, persiks un ēdamais kastanis, ko Vidzemē un Latgalē ziemā ieteicams ieziemot, aptinot ar kādu audumu, zariem, salmiem vai papīriem. Kurzemē un Zemgalē šie koki pārziemo bez piesegšanas.

Āderes. Rīkstniecība.


Ūdens āderes ir nepieciešamas tīra ūdens ieguvei, taču veselību tās ietekmē negatīvi – ir zināms, ka uz tām nedrīkst gulēt vai ilgstoši atrasties. Ja jūs nomoka iekšējo orgānu slimības, galvassāpes vai bezmiegs – pārbaudiet, vai neguļat uz āderēm!

Daudzi cilvēki paši ar rīksti, rāmīti vai gredzenu var noteikt āderu enerģijas, tikai nav praktizējušies to darīt un neatšķir āderes no citām zemes enerģijām. Tieši Baltijā ir ļoti daudz āderjūtīgu cilvēku.

Uz ūdens āderēm droši var izvietot darbavietu pie datora, kā arī citas elektroierīces. Mūsu dzīvi ietekmē arī uguns āderes un tektoniskie lūzumi. Uguns āderu enerģija ir karsta, tās vēlams ņemt vērā, ceļot pirti – interesanta ir pirts, kur gara mešanas vieta ir uz uguns un ūdens āderu krustpunkta. Uz tektoniskajiem lūzumiem gan nevajadzētu atrasties nekādā gadījumā, tās ir Zemes izelpas vietas.

Svarīgākie ir āderu krustpunkti un to enerģētiskās plūsmas.

Vislabāk āderes noteikt jau pirms mājas celšanas vai iegādes, taču reizēm to starojumu var nobīdīt vai neitralizēt jau apdzīvotā mājā. Pati ādere jau nekur nenobīdīsies, nobīdās tās izstarotā enerģija. Uz savu roku, bez priekšzināšanām bīdīt āderes nav prātīgi, jo tā enerģija kaut kur vienalga paliek, jāraugās, lai tā nesāk traucēt kādā citā vietā. Āderes neitralizē otrādi apvērsts spogulis, uz papīra uzvilkta spirāle ar 11 lokiem, istabas augs līdakaste, pareizi iemūrēti enerģētiski spēcīgi akmeņi, u.c.

Reizēm zem zemes atrodas avoti, kam nav izejas virspusē un tie dara mitru apkārtējo zemi . Šādu avotu labāk padarīt par tekoša ūdens ieguves vietu, ūdeni novadot uz dīķi vai citu ūdenstilpni. Rāmītis šajā vietā griežas uz riņķi, bet nekur tālāk neved, jo izejas punkts ir lokāls.

Āderu režģis svarīgs arī rokot dīķi vai ceļot pirti, arī plānojot dārzu. Dīķī, kas rakts uz āderes, ūdens vienmēr turēsies vienā līmenī, un tas būs vēss pat karstā vasaras dienā. Šāds dīķis tik ātri neaizaug kā parasts gruntsūdeņu dīķis.

Uz āderēm labprāt aug ozoli, oši un kļavas, taču augļu koki un ogu krūmi nīkuļo un slimo. Arī roze var sliktāk ziedēt, ja iestādītas uz āderu krustpunkta. Dekoratīvos augus āderes mazāk ietekmē, toties ja plānojat augļu dārzu – labāk iezīmēt āderu režģi jau savlaicīgi, lai pēc tam kociņi nav jāpārstāda.


Āderēs mēru izbraucot pie Jums uz vietas, tās varu gan atzīmēt dabā, gan zemesgabala plānā. Pēc maniem āderu mērījumiem, sadarbojoties ar aku racējiem un tīrītājiem, izraktas un atjaunotas jau daudzas akas un ūdens ieguves vietas Zemgalē un citur Latvijā, uzceltas un atjaunotas gan dzīvojamās ēkas, gan pirtis un dīķi.

Varu arī ierādīt Jums, kā āderes mērāmas, jo lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir spēja tās uztvert. Tomēr, lai varētu droši noteikt, kur aka rokama un kur māja ceļama, vajadzēs patrenēties, jo jāiemācās atšķirt dažādu āderu veidi, to stiprums, dziļums, zemes garozas lūzumi un citi enerģētiskie režģi.

Marija, t.: 26034634, marijabk@inbox.lv

Spēku apmaiņa ar augiem.

(Raksts publicēts 2012. gada "Ezotēriskā gadagrāmatā", autore – Marija Blūma-Kauliņa)

Mēs, cilvēki, nemaz tik ļoti neatšķiramies no augiem, vismaz ne Zemes energoinformatīvā lauka ietvaros. Vispirms jau – mēs esam dzīvības formas, tātad apveltīti gan ar garu, gan ar spēku. Gan cilvēku, gan augu var uztvert 3 dažādās sfērās – fizikālajā, enerģētiskajā un informatīvajā. Kuru sfēru mēs, cilvēki, patērējam no augu pasaules, ar to arī apmaināmies spēkiem, ar to bagātināmies un par to rūpējamies – tie ir mūsu un augu auru saskarsmes punkti. Fizikālajā sfērā atrodas cilvēka un auga materiāli aptaustāmais ķermenis ar visu ķīmisko sastāvu, garšām un krāsām. Pierasts ir lietot tieši šo auga ķermeni – kā malku, kokmateriālus, augļus, saknes, tējas vai ziedus. Lai dzīvotu materiālajā pasaulē, bez cita ķermeņa patērēšanas neiztikt (ir gan izņēmumi). Nedaudz neparastāks, bet gandrīz katram sajūtams ir augu un cilvēku enerģētiskais ķermenis. Pamēģiniet ar aizvērtām acīm uzmanīgi paiet garām lielam ozolam vai eglei – noteikti sajutīsiet no koka puses kādas vibrācijas, siltuma vai vēsuma sajūtas. Pie tam no dažādiem kokiem šīs sajūtas būs atšķirīgas, tāpat kā no dažādiem cilvēkiem. Šis ir koka enerģētiskais spēks, ko sajūt mūsu enerģētiskais ķermenis. Tāds ir arī sīkākiem un smalkākiem augiem, tikai to sajušanai parasti nepieciešams lielāks vai mazāks savu maņu treniņš. Vispamanāmākā enerģētiskās sfēras daļa ir smarža. Ir augi, kas nav paredzēti fiziskā ķermeņa patēriņam, bet tieši spēka došanai cilvēkam – tie ir tā saucamie spēka augi, ko lieto šamanisma un pagānu tradīcijās. Pārtikā patērēti, šie augi var būt indīgi, taču ir ļoti efektīgi kā ārstniecības augi. Gan cilvēkam, gan augam ir arī informatīvais ķermenis – mūsu pieredze, atmiņas un zināšanas. Dažiem augiem tieši šī daļa ir domāta cilvēka patēriņam – tie ir svētkoki, dzimtas māju koki, specifiskās vietās augoši vai saulgriežu laikā vāktie augi.

Pēc Ziemeļamerikas indiāņu pasaules skatījuma – cilvēki ir staigājošā tauta, bet koki stāvošā tauta. Tie ir senāki un vecāki par cilvēkiem, un klusējot noskatās, kā mēs kā haotiski kukaiņi skraidām tiem garām. Kokiem ir atmiņa un zināšanas tāpat kā mums, un, pieslēdzoties koku informatīvajam laukam, ar viņiem var risināt gluži saprotamas sarunas. Tik vien trūkst koku tautām, kā spēja pārvietoties vienas paaudzes ietvaros, un radošā gara. Kokiem, arī citiem augiem, piemīt cilvēkam atpazīstamas jūtas – bailes un mīlestība, bet bez sīkākām emociju niansēm. Tie nav ne pateicīgi, ne atriebīgi, tie nedusmojas, nevaino un neaizvainojas. Toties tie izstaro bailes, kad tiem tuvojas ar nolūku vienaldzīgi tos iznīcināt vai kā citādi sakropļot. Tai pašā laikā koka sūtība pasaulē ir atdot sevi kā cita radīšanai, jo pats tas nespēj pārtapt citā dzīvības formā. Senāk bija dabiski pirms koka ciršanas vai apzāģēšanas sarunāt ar to, ka nu tas tiks ziedots kādam citam mērķim. Koks parasti piekrīt, ja ir sajutis cilvēka spēku, kas virzīts pretim kokam. Un, ja pie koka vēršamies ar mīlestību, tad pretim saņemam tādu mīlestības apjomu, kas krietni pārsniedz cilvēkā ietilpstošo. Cilvēkiem, kas ikdienā no sirds rūpējas par augiem, parasti nav mīlestības deficīta, jo tie saņem pietiekami daudz mīlestības no augiem. Nav nemaz tik liela māksla dabiski sadzīvot ar augiem – brīvi dot un ņemt tik, cik nepieciešams.

Ir zināmas atšķirības starp enerģiju veidiem, ko mums dod dažādi augi vai to daļas, un ko tie sagaida no mums. Vairumā gadījumu fizisko spēku, stabilitāti dzīvē un materiālajā pasaulē dod saknes – sakņu dārzeņi kā pārtikas produkti, kā arī ārstniecības augu saknes kā dziedniecības līdzeklis. Mūsu enerģētisko līmeni ceļ un emocijas baro augļi un sēklas – gan graudaugi, gan ogas, āboli un virszemes dārzeņi. Zaļās lapas dod elastību, izturību, komunikācijas spējas un attīsta kontaktus ar apkārtējo dzīvo pasauli. Dažādu zāļu stiebri palīdz cilvēkam noturēties pie sava mērķa, ieturēt savas dzīves vadlīnijas. Ziedi ir gara barība – tie atmodina prātu un spējas uztvert un pārraidīt domas. Ziedus parasti vai nu uztveram caur skatienu un smaržu, vai lietojam kā tējas, taču daudzus ziedus var ēst. Ķirbju, krešu, pieneņu ziedu salāti ir īsts prieka kokteilis smadzenēm un prātam. Auga ietekme uz mūsu dzīvi ir ne tikai to ķīmiskā sastāva un uzturvērtību noteikta. Lielā mērā to nosaka arī augšanas vieta un kultūraugiem arī audzētājs. Mitrās vietās augošiem augiem ir lielāka ietekme uz cilvēka organisma šķidrumiem, turpretim sauso un saulaino vietu augi vairāk ietekmē hormonālās sistēmas un vielmaiņas ātrumu. Vienmēr īpaši spēcīgi bijuši kalnaino apvidu augi, jo tie pakļauti krasākām klimata svārstībām, lielākai saules aktivitātei, vējam un plūstošam ūdenim. Lietojot augus pārtikā vai dziedniecībā, ir derīgi par šīm ietekmēm piedomāt, jo, ja auga doto enerģijas veidu nekādi nepielietojam, tas sāk mums traucēt. Ja dzīve rit daudzmaz harmoniski, un tiek lietota sezonai atbilstoša pārtika, arī mūsu reakcijas uz to ir dabiskas un iekļaujas kopējā dzīves shēmā. Taču, piemēram, ja ēdam daudz griķu, kas ir karstumu un aktivitāti dodošs ēdiens, bet dzīvojam rāmi un pasīvi, ar laiku var rasties dažādi iekšējie iekaisumi. Dzīvojot mājā zem liepām, kas ir sievišķīgās harmonijas koks, diez vai izdosies kalt kareivīgus plānus un veidot agresīvu biznesa konkurenci; toties būs skaistas un radošas attiecības ģimenē, it īpaši starp dažādu paaudžu sievietēm. Auga iedarbība būtībā ir vienāda, lai kā mēs to lietotu, taču ir atšķirības, kāda mūsu organisma sfēra šo iedarbību uztver. Ēdot un dzerot vispirms ietekmējam fizisko ķermeni. Smaržai ir vistiešākā iedarbība uz enerģētisko ķermeni. Informatīvo ķermeni mēs barojam, vienkārši atrodoties kopā ar augu un kontaktējoties domās.

Spēku apmaiņā ar augiem ir būtiski ne tikai ņemt, bet arī dot. Ko gan augiem no mums vajag? Tie it kā visu saņem no dabas, ja nu vienīgi par kultūraugiem rūpējamies un veidojam ar tiem ciešāku saskarsmi. Vispirms jau ikviens augs, ko ņemam savam patēriņam, ir pateicīgs par sev veltīto uzmanību. Ja augu nevis vienkārši noplūcam un izmetam, bet lietojam apzināti savam uzturam, dziedniecībai, dzīves kvalitātes uzturēšanai, enerģijas vai informācijas iegūšanai, tas nomirstot iegūst jaunu jēgu savai eksistencei un pārdzimst citā kvalitātē. Būtībā tā ir ziedošana, kas ļoti vienkārši notiek pat ikdienišķākajās darbībās ar augiem. Senākos laikos, kad cilvēki bija primitīvāki, viņi ziedošanu pārnesa burtiski uz savu dzīvi un ziedoja augstākiem spēkiem dzīvniekus un cilvēkus. Pašlaik vienīgā dzīvības forma, kas saglabājusi ziedošanas funkciju, ir augi. It sevišķi - augi, ko lietojam dziedniecībai, kas ļoti labi uztver ikvienu mūsu vibrāciju. Ja pirms to lietošanas mēs sniedzam tiem kaut nelielu daļiņu sava spēka vai savas informācijas, mēs iegūstam daudz lielāku atdevi no auga, kā arī bagātinām visu augu pasauli. Augu pasaule gaida mūsu enerģiju, tādēļ piespiež mūs piepūlēties augus vācot. Tā gaida arī informāciju par mūsu pasauli, tādēļ uzreiz neatklājas, bet spiež par sevi domāt, lasīt un interesēties. Kultūraugus mēs kopjam, tādejādi veltot tiem fizisku piepūli un tērējot materiālas vērtības, ko arī saņemam pretim – fizisko spēku un materiālus labumus, kultūraugus pārdodot. Savvaļas augi mūsu enerģiju saņem, kad mēs tos vācam, kad vākšanas laikā domājam par dabu, mežu, kar baudām un izsmaržojam to. Mūsu smaržai un elpai ir liela nozīme augu dzīvē, jo elpa ir tā substance, kas savieno pilnīgi visu pasaulē. Ejot pie auga mēs elpojam, un augs ieelpo mūsu izelpoto gaisu, tai pat laikā dodot mums savu smaržu. No mūsu elpas augs iegūst spēku, zinību un impulsu tālākai attīstībai citās savās paaudzēs. Tādēļ, ar pietāti un iejūtību ejot dabā, mēs dodam augu valstij lielu labumu, ko tā nevar iegūt citur.

Vislabāk šo spēku apmaiņu var sajust, ja paši lasām savus ārstniecības augus. Mēs ikviens esam unikāli, un mums ir unikālas vajadzības. Aptiekās nopērkamās ķīmiskās zāles ietekmē mūsu ķermeņus kādā noteikti paredzamā veidā, bet augi mūs izprot un pielāgojas mūsu vajadzībām. Tas notiek arī tad, ja augi ir žāvēti (pareizi žāvēti). Pakāpeniski sažuvis augs nav miris, tas var dzīvot vēl samērā ilgi. To var novērot, ja, piemēram, gadu vecu pirtsslotu ietin celofānā – pirmās stundas iepakojums no iekšpuses aizsvīst, bet pēc tam izsvīdums ievelkas atpakaļ slotā. Tā nenotiek ar pārkaltētiem augiem, kas ir lielākā daļa veikalā nopērkamās iepakotās tējas. Dzīvās tējas uztver to īpašnieka un lietotāja konkrētā mirkļa vajadzības un pielāgojas tām. Šo kontaktu var pastiprināt, pirms auga ievākšanas apzināti apmainoties ar to dažiem elpas vilcieniem – iedodot dabai informāciju par sevi un kripatiņu sava spēka. Šādu savstarpēju saelpošanos saglabājušas ķīniešu tējas ceremonijas – tajās vismaz pirmais tējas baudīšanas aplis notiek, katram dalībniekam izelpojot tējas trauciņā un pēc tam ieelpojot no tā. Tikai pēc tam tēja tiek nogaršota. Spēku apmaiņa ar augiem ļoti aktīvi notiek pirtī tvaicējoties - var uzmest garu vienkārši ar ūdeni, bet var ar dažādu zāļu uzlējumu. Arī tad mēs gan ieelpojam augu smaržu un iztvaikoto garu, gan atdodam savu izelpu – katrs savu. Tādēļ arī iedarbība no viena auga uz dažādiem cilvēkiem ir atšķirīga. Piemēram, saaukstēšanās slimību ārstēšanai Latvijas dabā var atrast vismaz 30 augus, bet katram cilvēkam vispiemērotākā būs tikai dažu augu kombinācija, vai kāds viņam vien domāts augs. Fitoterapeita vai dziednieka talants ir sajust tieši šim cilvēkam vispiemērotākos augus, taču to var iemācīties izdarīt katrs pats. Ieejot pļavā un dodot par sevi ziņu (elpojot, domājot, jūtot), daba atsaucas un parāda tos augus, kas tajā brīdī cilvēkam visnepieciešamākie. Šādi rīkojoties un savām sajūtām uzticoties, kļūdas praktiski nav iespējamas, jo sev kaitīgos augus mēs nemaz neieraudzīsim. Vairākiem cilvēkiem reizē šādi lasot augus, pēcāk var tikai pabrīnīties, cik atšķirīgus pušķus katrs savācis vienā un tajā pašā vietā. Protams, ir universāli un kādā laikposmā visiem derīgi augi, bet ar arī tādi, kas ir dziļi individuāli un tikai dažiem cilvēkiem domāti. Ir interesants veids, kā rast risinājumu vai papildus spēku sarežģītās dzīves situācijās – pajautāt savam kokam. „Savs” šajā gadījumā jāsaprot nosacīti, jo savu koku var atrast gan dzimtas mantotajā mežā, gan pilsētas parkā – daba ir atsaucīga un labprāt ar mums sadarbojas ikvienā vietā. Tātad – ejam tajā vietā vai mežā, kas nu tuvumā atrodas, un apzināti izelpojam no sevis savu problēmu. Gaidām, kad mainās sajūtas, smaržas, varbūt arī skaņas un krāsas. Kad pamanītas izmaiņas, sajūtam, kurš koks (varbūt krūms vai puķe) atsaucies mūsu sadarbības piedāvājumam. Tad droši ejam tam klāt un dodam no sevis to, ko gribas atdot – emocionāli, informatīvi, vai kā kādu materiālu labumu. Nav jābaidās uzkraut kokam savas negatīvās emocijas. Kā zināms - jo bagātīgāks mēslojums, jo labāka augsne – augi pārstrādā mūsu enerģijas nevērtējot un nešķirojot, vienkārši kā spēku. Kad esam pietiekami iztukšojuši sevi, lai būtu brīva vieta, kur kaut ko uztvert, ar visu savu būtību ņemam no koka to, ko tas mums sniedz. Droši ņemam tik, cik koks spēj dot – par daudz nepaņemsim un koku aplaupīt neizdosies, jo tas sevi sargā un atjauno labāk kā mēs, cilvēki. To visu darot, nebūt nav jāapķeras kokam vai kā citādi ar to jāsaskaras – spēku apmaiņa notiek visas koka auras robežās, tātad – vismaz zaru vainaga rādiusā. Procesa beigas var izjust vai nu kā skaidru problēmas risinājumu, kas pēkšņi rodas domās, vai kā iekšējo spēku līdzsvaru, kas rada lielu apmierinājumu, vai kā konkrētu uzdevumu savai virzībai, vai kā apkārtējās vides (krāsu, smaržu, temperatūras) uztveres izmaiņas. Pat tad, ja nav konkrētas atbildes, koks būs sakārtojis sava sarunbiedra auru tik precīzi, cik precīzs ir bijis vaicājums.

Īpašas attiecības ar augiem ir tiem, kas paši tos audzē savam priekam un ģimenes vajadzībām. Dārza augi ir mūsu zaļie, pieradinātie draugi, kas visus dzīvības spēkus veltī savam kopējam un viņa ģimenes locekļiem. Jau no paša augšanas sākuma tie saņem īpaši daudz informācijas, uzmanības un rūpju par cilvēkiem, ar kuriem dzīvo kopā. Tādēļ tik vērtīgi ir gan pašu audzētie dārzeņi, gan pašu koptie koki un puķes. No tiem mēs varam saņemt daudz vairāk enerģijas, nekā no jebkuriem citu audzētajiem augiem, kaut arī no pirmā skata tie varbūt nav paši skaistākie un sulīgākie. Dārza augi pierod pie rūpēm par sevi, tie gaida savus kopējus un gatavojas atdot tiem savus spēkus. Pēkšņi pamesti novārtā, tie nīkuļo ne tikai tāpēc, ka ieaug nezālēs un savīst bez pierastā mitruma un mēslojuma daudzuma, bet arī tāpēc, ka ir izjaukta kādu laiku būvētā enerģiju apmaiņa starp augiem un to kopējiem. Telpaugi bieži vien apstājas augt, ja tiem nomainās saimnieks, vai arī, ja tie tiek pārvesti uz citu mājokli, kur klimatiskie apstākļi un kopšana var būt tādi pat kā iepriekš. Reizēm tie pielāgojas jaunajiem kopējiem un apstākļiem, bet reizēm iet bojā. Citādi ir ar savvaļas augiem – tos ir pagrūti pieradināt un ieaudzēt dārzā, jo šie augi vairāk enerģijas ņem no pasaules kopumā, no dabas un kosmosa. Daļu spēka tie atdod atpakaļ pasaulei kopumā, nevis konkrētam cilvēkam. Daļu varam lietot mēs, cilvēki, ja izturamies pret tiem ar cieņu un izpratni. Savvaļas augi ir skarbāki un tiešāki par kultūraugiem, tie ir dziednieciskāki un specifiskāki, taču dod mums nepieciešamās īpašības un spēkus, ko dārza augi nepazīst. Ja kultūraugi vairāk rūpējas par mūsu fizisko un emocionālo ķermeni, tad no savvaļas augiem varam iegūt vairāk iekšējas zināšanas par dabu, pasauli un sevi. Veidojot kontaktu ar augu pasauli, ir svarīgi to uztvert kā dzīvu un saprātīgu būtni – gan visu augu pasauli kopumā, gan ikvienu tās pārstāvi. Ejot pie augiem, nav tik svarīgas zinātnes atziņas par tiem, kā atvērtība un uzticēšanās sev, savām sajūtām un impulsiem.

Pasaules modelis – Maģiskais rats vai aplis – Zemes Mandala.


Rats tiek iezīmēts vai nu dabā – paliels, pa to var pārvietoties – vai zīmēs, vai izlikts jebkurā vietā no katram virzienam atbilstoša simbola. Vislabāk to izprast, kad izliek dabā, ieregulējot pēc debespusēm. Katrai pusei ir savi noteikti aspekti, ar ko tā saistās:

Austrumi ir emocionālā dzīve, jūtu pasaule, pavasaris, dzeltena krāsa, uguns kā stihija, no turienes nāk idejas un fantāzijas, pārdzimšanu ratā tā ir dzimšana, ģimene, diennaktī rīts, visa sākums, dzīvē bērnība, cilvēkā kreisā puse, jaunrades spējas.

Dienvidi ir sociālā dzīve, vēlmes un griba, vasara, sarkana krāsa, ūdens kā stihija, no turienes nāk kaislības un nauda, pārdzimšanu ratā tā ir aktīvā dzīve, sadarbība ar cilvēkiem, diennaktī diena, pilnbrieds, dzīvē pieauguša cilvēka dzīve, cilvēkā vēders, vara pār sevi un citiem.

Rietumi ir praktiskā dzīve, darbs un pienākums, rudens, melnā krāsa, zeme kā stihija, no turienes nāk materiālās vērtības, pārdzimšanu ratā tā ir miršana, jebkuras lietas nobeigums, dzīvē vecums, rezultāts padarītajam, cilvēkā labā puse, raža.

Ziemeļi ir garīgā dzīve, prāta pasaule, ziema, balta krāsa, gaiss kā stihija, no turienes nāk informācija, pārdzimšanu ratā tas ir nāves periods, pārdomas, diennaktī nakts, pauze, dzīvē pēcnāves periods, cilvēkā galva, senču mantojums.


Centrā ir visu virzienu krustpunkts, vertikālā ass, saikne starp debesīm un zemi, kā stihija un arī simboliski koks ar saknēm pazemē un galotni debesīs, krāsa zaļa, kas atbilst sirds čakras starojumam. Pa vidu ir šo virzienu saplūšanas, maiņas un mijiedarbības līnijas, kas gada ritumā ir saulgriežu punkti – ZA Lieldiena, DA Jāņi, DR Miķeļi, ZR Ziemsvētki.

Šāds rats dod simboliskas atbildes uz jebkuru mūsu jautājumu, jo aptver visas dzīves jomas, tikai jāprot atbildes saklausīt un saredzēt sevī un apkārtnē.

Ir iespēja tādu apli apmeklēt dabā ierīkotu, griezties dziedniecības sadaļā pie Marijas.

Koku un krūmu energoinformatīvais raksturojums.

(teksts publicēts žurnālā „Mazdārziņš” 2010.gadā)

Ieejot jebkurā dārzā, arī mežā vai pļavā, mūs katra vietā pārņem citādas izjūtas. Ja pieņemam, ka daba, koki un visa pasaule ir dzīva būtne, kļūst saprotams, ka tā katrreiz ar mums runā savādāk. Daudzi būs ievērojuši, ka pie kāda koka var smelties spēkus, bet zem kāda noteikta krūma iestājas miers un atvieglojums. Neskatoties uz to, ka katram augam piemīt dziednieciskas īpašības tīri fizioloģiskā veidā, tiem ir arī smalkākas energoinformatīvas īpašības. Ko gan vēsta apkārtējie koki un augi? Kādu informāciju tie nodod, un kādu enerģiju izplata? Atveroties dabai, katrs to pats var sajust un izprast, taču ir zināmas kopīgas iezīmes katrai augu sugai. Zinot tās, varam apzināti veidot sev vēlamo vidi dārzā.

Ja augu fiziskajā sastāvā esošas derīgās vielas varam uzņemt dzerot to tējas un uzlējumus, ēdot ogas, augļus un lapas, tad enerģētisko informāciju uztveram atrodoties auga tuvumā, ieelpojot tā smaržu vai garaiņus pirtī. Tieši pirtī cilvēks vislabāk uzņem to, ko katrs augs spēj dot visos uztveres līmeņos, tādēļ mēs sienam aromātiskas slotiņas un gatavojam zāļu uzlējumus gara uzmešanai.

Lielāka energoinformatīvā nozīme ir kokiem un daudzgadīgajiem krūmiem, bet ir arī ļoti gudri un spēcīgi lakstaugi un ziedaugi. Šoreiz – par Latvijā iecienītākajiem kokaugiem no ezotēriskā skatupunkta.


Priede
Augsts mūžzaļš Latvijas koks, izstaro ļoti siltu un saulainu starojumu. Ne velti no senajām priedēm radās "saules asaras” – dzintara gabaliņi. Pastaiga priežu mežā apskaidro prātu un attīsta intelektu, jo enerģijas virziens ir vērsts vertikāli uz augšu. Tā ir viegli uztverama cilvēkam, līdzsvaro, nomierina un veicina sevis pieņemšanu. Priedei ir dziļa sakne un augsta galotne, tādēļ tā palīdz cilvēkam sirdī savienot pazemes un debesu enerģijas, pašam paliekot uz zemes. Enerģētiski priede cilvēkā iekustina klusas vertikālās plūsmas. Ķermenī priede iedarbojas uz elpošanas orgāniem, plaušām un sirdi nomierinoši un atvieglojoši, tā remdē sāpes, silda un dara sausāku gļotādu. Dziedniecība visiedarbīgākie ir priežu pumpuri un jaunie dzinumi.

Egle
Simboliski savieno cilvēku ar dzimtas sievišķo sākotni. Ļoti augsts koks, bet ar plašu un virspusēju sakņojumu, tādēļ vētrās mēdz izgāzties – tas jāievēro, ja mājas tuvuma aug lielas, vecas egles. No jauna egli labak stādīt nomaļākā dārza stūrī, jo tās dotās zināšanas ir gan ļoti svarīgas, bet ne visiem ik dienu lietojamas. Izcili attīra gaisu, egļu meža gaisā ir tik daudz fitoncīdu, ka tas ir gandrīz sterils. Egles enerģija ir ļoti sena, blīva un lēna, tādēļ egles tuvumā nav jēgas steigties – tas izsauks tikai bailes un neapmierinātību. Toties, ja zem egles nodosimies atmiņām un pārdomām, iedziļināsimies sevī un savos dzīves samezglojumos, tā palīdzēs tos atrisināt. Egle spēj piesaistīt spēcīgas sievišķās enerģijas, ja tās nolemjam pielietot ģimenes labā. Dziednieciski egli lieto kā dezinficējošu un attīrošu augu, arī kā vitamīnu avotu.

Baltegle
Līdzīga eglei, bet vīrišķīgs koks. Savvaļā Latvijā neaug, bet stādījumos jūtas labi un mēdz arī pati iesēties. Baltegļu sugas ir dažādas, tām ir dažas atšķirīgas nianses, bet vairāk tomēr ir kopīgā. Visizteiktākās īpašības ir Balzāma un Vienkrāsas balteglei. Šis ir dvēseles spēku koks, atjauno cilvēka enerģētiskos krājumus, dziedina elpošanas orgānus, veicina organisma atindēšanos un atjaunošanos. Enerģija ir vienlaikus stingra un maiga, baltegle sargā māju no ārpasaules uzbāzīgās iedarbības, un vienlaikus notur mājas iedzīvotāju dzīves virzienu, atbalsta cilvēku centienus pēc izaugsmes un attīstības. No baltegles katrs var smelties informāciju par savas dzīves mērķiem un uzdevumiem – šis koks palīdz to atcerēties. Pirtī baltegle palīdz atvērt elpošanu un līdzsvaro asinsspiedienu.

Kadiķis
Enerģētiski visspēcīgak attīrošais koks, ko tradicionāli izmanto mājas un cilvēka auras attīrīšanai, kvēpināšanai un aizsardzībai. Ļoti izturīgs, pieticīgs, taču grūti pārstādāms. Odziņas izmanto pārtikā kā garšvielu pie zivīm, gaļas un dzērieniem, arī dziedniecībā, bet zarus lieto visdažādākajos vīrakos, tējās, uzlējumos, pirtsslotās. Kadiķis atbrīvo un pasargā no negatīvām energoinformatīvām struktūrām – lāstiem, noskaudumiem, nevajadzīgām piesaistēm un atkarības izraisošiem veidojumiem. No sīkstās kadiķa koksnes bieži izgatavo amuletus un dažādus spēka priekšmetus. Kadiķa koksne ir ļoti sveķaina, pilna dzīvības spēku un izturības. Kadiķis dziedina visdažādākās slimības, kas radušās no enerģijas sablīvējumiem un sastrēgumiem – artrītus, diabētus, aptaukošanos, audzējus un iekaisumus.

Lapegle
Ļoti maigs koks, taču liels un izturīgs. Šīs pasaules vajadzībām mazāk pielietojams, vairāk saistīts ar gara un dvēseles pasauli. Lapegle veicina izturību un gara spēku noturību, stiprina cilvēka pārliecību par saviem spēkiem. Pie ģimenes mājas nav stādāms, jo izteikti attīsta individualitāti un neatkarību, taču cilvēkiem ar savrupu dzīves ceļu lapegles tuvums ir ļoti noderīgs. Pastaiga lapegļu audzē rosina izpratni par katras dzīvas būtnes unikalitāti un neatkārtojamību, veicina gribasspēku, vienlaikus noņemot agresiju. Veselības uzlabošanai pavasarī var lietot lapegļu jaunos dzinumus salātos un citos ēdienos.

Īve
Īpatnējs, tumšs koks, saistīts ar ļoti senām enerģijām. Arī botāniski tas ir interesants koks – divmājnieks, kas lēni aug ēnainās vietās, ir ļoti izturīga un sasniedz lielu vecumu. Īves saistītas ar senču gariem, mirušo pasauli, to enerģija ir uz iekšu vērsta, it kā atpakaļ plūstoša. Tai pat laikā īvju enerģija nav negatīva, to jāprot izmantot un sadzīvot ar šo neparasto koku, kas elpo mūžības elpu. Latvijā īves ir viens no četriem vietējiem skujkokiem, pēdējos gadsimtus gan stipri izcirsts un kļuvis aizsargājams. Dziedniecība īves lieto lai atbrīvotos no nevēlamiem veidojumiem organismā – audzējiem, sāļu nogulsnēm, parazītiem, arī kā abortīvu līdzekli un sirds stimulatoru. Mājdzīvniekiem īves skujas ir indīgas.

Tūja
Saukta arī par dzīvības koku, jo satur lielu daudzumu vitālās enerģijas, kas tiešā veidā gandrīz vai nav pielietojams, bet enerģētiski stiprina cilvēku un paildzina mūžu tūjas saimniekam. Tūju enerģija ir cieta, lēni plūstoša virzienā vertikāli uz augšu, tā ir sīksta un izturīga. Neskatoties uz to, ka tūja ir iecienīta kapsētās, tā saistīta nevis ar mirušo pasauli, bet ar garīgo dzīvi un iekšējo augšāmcelšanos. Tūja dara stipru, bet reizē uzticīgu un pacietīgu, veicina attiecību saglabāšanu un zinību pārmantošanu. Tūjas aug lēni, iekšķīgi lietojot ir indīgas, bet ārīgi ārstē ādas slimības, aptur asiņošanu un veicina matu augšanu.

Ozols
Viens no dižākajiem kokiem, ar izteikti vīrišķīgu enerģiju, spēcīgs un stabils. Daudzām tautām, ne tikai latviešiem, ap ozolu notiek Saulgriežu rituāli. Ozols var sasniegt ievērojamu vecumu, it sevišķi vērtīgi un skaisti ir atklātā vietā augoši vairākus simtus gadu veci ozoli. Enerģētiski ozols dod milzīgu spēka pieplūdumu, pie tā var uzlādēties, atgūt spēkus un iegūt jaunas zināšanas. Ozols ir sevišķi devīgs informatīva ziņā – meditējot veca ozola dobumā var iegūt atbildes uz daudziem būtiskiem jautājumiem. šis ir koks, kurā, pēc dainu tradīcijām, mājo Dieva dēli, kas apzīmē ozola saistību ar dievišķajām enerģijām. Pie tam šis koks ir izteikti labvēlīgs cilvēku pasaulei, tas veicina saliedētību un saskaņu jebkuras kopienas vidū. Ozols ir piemērots stādīšanai māju pagalmos, jo zari ir izturīgi un nelokāmi. Vienīgi zem ozola grūti ierīkot puķu dobes – tas labi sadzīvo ar papardēm un liānām, pārējie augi jūtas nomākti. Ozols nav domāts dārzam, bet cilvēkiem. Dziedniecībā izmanto ozola mizas un lapu savelkošās īpašības.

Bērzs
Ļoti gaišs koks, gan vizuāli, gan enerģētiski. Spēcīgs harmonizētājs, taču, līdzīgi kā ozols, vērtīgāks cilvēku, ne augu pasaulei – zem berza neaug praktiski nekādi citi augi, pat ne zāle. Bērza enerģija plūst no debesīm uz zemi un to var uzņemt, atrodoties zem koka vai blakus tam. Tādēļ arī bērzu birzī rodas sajūta, ka pār ķermeni nolīst dievišķa enerģijas plūsma. Bērzs lieliski noder enerģētiskai atveseļošanai, attīrīšanai un dziedināšanai. Pirtī slotas, ar ko pērties, visbiežāk sien no bērza zariem – ne tikai tādēļ, ka tie ir elastīgi un smaržīgi, bet arī spēcīgo attīrošo un izlīdzinošo īpašību dēļ. Bērza spējas uzņemt cilvēku radītās negācijas ir apbrīnojamas – pat mēbeles, gatavotas no bērza koksnes, ir enerģētiski vieglas un mierinošas. Bērzs noņem bailes, nemieru, trauksmi, dodot vietā mieru un labvēlību. Dziedniecībā izmanto gan bērza pumpurus, gan tāsis un ogles, pat zaru novārījumu ziemas depresijas ārstēšanai. Jaunās bērzu lapas pavasarī, vai arī izplaucētas ziemā, lieto uzturā cīņai ar garīgām slimībām.

Liepa
Vissievišķīgākās enerģijas koks. Aug visdažādākajās vietās, ar labām piemērošanās spējām un šo īpašību nodod arī cilvēkiem. Silts un maigs koks, bet vienlaikus dzīvīgs un izturīgs. Liepas ir ļoti labvēlīgas mājai un ģimenei tās vieno un iepriecina visus, kas zem tām atrodas. Elastīgās koksnes dēļ liepas var droši stādīt pie mājām, tās dod maigu paēnu un pasargā zemāk augošos krūmus un puķes no izžūšanas vasaras saulē. Pirtī ar liepu slotiņām per bērnus, lai tie augtu saticīgi un paklausīgi. Arī sievietes skaistumu un pievilcību vairo liepu slotas un aromāts, ka arī liepu lapiņas pavasara salātos. Dziedniecībā visbiežāk lieto liepu ziedus, kam piemīt spēcīga antiseptiska iedarbība, tie ārstē iekaisumus un saaukstēšanās slimības. Ļoti vērtīgs ir bišu vākts liepu medus.

Kļava
Sievišķīgs, bet neatkarīgs un paskarbs koks. Aug ļoti dažādās vietās un vienmēr beidz gada ciklu ar brīnišķīgu lapu rotu zeltainos vai sarkanos toņos. Kļavu spēcīgā sakņu sistēma dod tām iespēju izdzīvot jebkuros apstākļos, nekaitējot apakšā augošajiem augiem. Enerģētiski tā visvairāk cilvēkam dod dzīvotgribu, cerību un tiekšanos pēc kartības un sistemātiskuma. Kļava ir principiāls, kārtīgs un pareizs koks. Ap kļavu enerģija cirkulē vienmērīgos apļos. Kļavu sulas, lapu un mizu lietošana iekšķīgi stiprina organisma pretošanos kaitīgiem sadzīves apstākļiem, attīra aknas un citus iekšējos orgānus, likvidē tūskas un šķīdina sāļus.

Goba
Skaists vīrišķīgās enerģijas koks, taču reizē pilns gudrības un izsmalcinātības. Izstaro drosmi, spēku, stabilitāti un viedumu. Zināšanu koks, brīnišķīgi uzkrāj un aizvada tālāk informāciju cilvēkam viegli uztverama formā. Būtu jāstāda pie skolām un citām zinību iestādēm. Māca pārvarēt grūtības, neskatoties ne uz kādiem šķēršļiem, rast drosmi sevī. Gobu var stādīt arī pie mājas, tad tā palīdz iedzīvotājiem pieņemt saprātīgus un gudrus lēmumus. Enerģija ap gobu virzās plašā augšupvērstā spirālē, vienmērīgi izstarojot uz visām pusēm. Dziedniecībā lieto jaunās mizas un lapas brūču dziedināšanai.

Kastanis (Zirgkastaņa)
Enerģētiski bagāts koks, atraisa cilvēka slēptākās spējas un līdzsvaro IŅ/JAN enerģijas. Vairo skaistumu, ģimenes materiālo un emocionālo labklājību. Kastaņa enerģija ir vijīga un elastīga, plaši plūstoša ap stumbru un izstaro caur kuplo zaru vainagu uz visām pusēm. Kastanis iepriecina, palīdz izpausties radoši un piesaistīt bagātību, ka arī realizēt sapņus un idejas, pie tam veicina taisnīgumu un godīgumu cilvēku savstarpējās attiecības. Izcils koks biznesam un apstādījumiem pie sabiedriskām ēkām. Dziedniecībā kastani lieto asinsvadu un audzēju ārstēšanai.

Osis
Ļoti vīrišķīgs koks ar kareivjiem piemītošu enerģētiku. Attīsta gribu un intuīciju, tieksmi pēc panākumiem un karjeras, kā arī māca nospraust un sasniegt mērķus. Oša enerģija virzās bultveidā tieši pa serdi. Tas nepievērš uzmanību apstākļiem un neietekmējas no apkārtējās vides, kā arī pats to maz ietekmē. Cilvēkam osis dod pozitīvu, darbīgu noskaņu, palīdz rast risinājumu it kā bezcerīgas situācijās. Dziedniecībā osi izmanto brūču dziedēšanai, sāpju mazināšanai, locītavu atveseļošanai.

Alksnis
Izturības un pieticības koks, kas spēj attīrīt visnegatīvākās enerģijas, taču vairāk vērsts uz tumšās plūsmas transformāciju, nevis uz jaunā radīšanu. Dod spēju izdzīvot, neskatoties ne uz kādiem šķēršļiem, kā arī palīdz atrast nepieciešamos resursus visneiedomājamākā veidā. Alksnis spēj transformēt jebko, tādēļ pie tā jāiet problēmu un nomāktības reizēs – pēc neilga laika sarežģītais jautājums būs atrisinājies pats no sevis. Savukārt ikdienā un priecīgos brīžos alksni nav vajadzības traucēt, ja vien negrasāmies prieku pārvērst par kaut ko citu. Alksni stādām attālāk no mājas, mitrās vietās, un turp dodamies tad, kad ir kāda konkrēta vajadzība. Dziedniecībā alksni lieto pret infekcijas slimībām un iekaisumiem.

Pīlādzis
Raganu koks, sargā no negatīvām maģiskām ietekmēm, tādēļ pīlādzi enerģētiskajai aizsardzībai tradicionāli lieto Saulgriežos un dažādos rituālos. Ievērojami vairo cilvēka psihiskos spēkus, novērš depresiju, atkarības un apsēstības. Garīgi dziedinošs koks līdzvērtīgi bērzam. Pīlādzis sargā teritoriju ap sevi no negatīvām un agresīvām enerģijām, tādēļ to stāda pie vārtiem un durvīm. Enerģija ap pīlādzi virzās pa nevienmērīgu, kustīgu spirāli. Pīlādža ogām un lapām piemīt antiseptiskas īpašības gan ārīgi, gan iekšķīgi lietojot.

Ieva
Sievišķīgs intuīcijas un piedošanas koks. Līdzsvaro cilvēku savstarpējās attiecības, attīra un atjauno emocijas, dara cilvēku garā jaunu un atvērtu sapratnei un sadarbībai. Ievas enerģija plūst kā strūklaka par tiem, kas atrodas tās tuvumā. Gar ievām pastaigāties jāiet pāriem, kas risina attiecību problēmas un draugiem, kas vēlas atgūt kopēju valodu. Uz īpašumu robežām stādītas ievas palīdz uzturēt labas kaimiņattiecības. Visiedarbīgākā ir ievas ziedu smarža, iekšķīgi lietojot – ogas, kas izmantojamas kā dabīga antibiotika.

Lazda
Magnētisks, spēku pievelkošs un vadošs koks, bieži izmantots dažādos rituālos. Veicina cilvēka talantu realizāciju, attīsta taisnīgumu un kritisku vērtējumu attiecība uz sevi un citiem. Lazda arī atver izpratni par slēptām zināšanām. Enerģija pa lazdas zariem virzās precīzi un elastīgi, nekļūdīgi sasniedzot mērķi. Pie mājas stādīta lazda veicina ģimenes auglību, jo piesaista un materializē dzīvības spēkus. Dziednieciski lazda atjauno asins sastāvu, veicina galvas smadzeņu apasiņošanu, spēcina organismu.

Vītols
Maģiskā taisnīguma un auglības koks – vairo to, ko cilvēki sevī uzkrājuši. Spēj racionāli organizēt vidi ap sevi, enerģētiski sakārto apkārtni. Vitoli ir dažādi un arī to enerģiju cirkulācija nedaudz atšķiras, taču visiem tā ir skaidri vērsta precīzā aplī ap sevi. Pūpolvītols vislabāk no visiem kokiem veido pareizu ģimenes struktūru, palīdz iekļauties kopējā dzimtas kokā, savieno ar senčiem un ģimenes enerģētisko mantojumu. Liela auguma vītoli vairāk versti un citu vides un sociālo struktūru izveidošanu un atjaunošanu. Sēru vītoli kārto attiecības ar aizgājējiem, lai visi – mirušie un dzīvie - atrastos sev piemērotākajās vietās. Dziedniecībā vītols palīdz novērst ādas problēmas, atbrīvo no parazītiem.

Skābardis
Ļoti skarbs un ciets koks, taču cilvēkam izteikti labvēlīgs. Koncentrē vīrišķo enerģiju un palīdz to realizēt. Dod spēju ietekmēt apkārtējos notikumus un cilvēku likteņus – harizmātisks valdnieku koks. Enerģija skabārdī virzās vēdekļveidā uz augšu, tā spēj no niecīgā radīt kaut ko lielu un diženu. Viduseiropā svarīgus rituālus agrāk noturēja skabāržu birzīs. Pie mājas stādīts skabārdis palīdz sevi garīgi apzināties un izpaust ģimenes vīriešiem. Skabārdis dziedina kaulu un locītavu slimības, atjauno spēkus veciem cilvēkiem.

Ciedrs
Unikāls Dievišķās enerģijas avots. Spēj atjaunot gan fiziskos, gan garīgos un emocionālos spēkus cilvēkos un visā sava apkārtnē. Enerģētiski ciedrs darbojas kā akumulatoru baterija – tas uzkrāj sevī enerģiju un pie vajadzības atdod to pasaulei, kosmosam vai cilvēkiem. Spēka daudzums, ko no sevis var izstarot pieaudzis ciedra koks ir milzīgs, un lai tā iedarbība būtu radoša, nevis graujoša, ar ciedru jāprot pareizi apieties. Kā zināms, Dievišķie spēki piepilda katru mūsu patieso vēlēšanos un šim nolūkam ciedra enerģija var palīdzēt, jo tā ir jau daļēji transformējusies cilvēkam pieņemama formā. Dziedniecībā ciedrs ir plaši pielietots, tam piemīt gan attīrošas, gan stimulējošas un līdzsvarojošas īpašības. Visvērtīgākie ir ciedra sveķi un riekstiņi, kā arī no tiem spiestā eļļa.

Apse
Visspēcīgākais attīrošais koks, ko nereti nepelnīti uzskata par enerģijas nosūcēju. Apse tiešām uzņem apkārtējās enerģijas, it īpaši negatīvās, jo spēj tās unikālā veidā transformēt un likvidēt. Tādēļ no apses gatavo pirts lāvas, jo tad viss, ko cilvēks no sevis enerģētiski notīra, tiek uztverts un pārstrādāts. Enerģijas plūsma apsei un uz leju vērsta, dzidra un skaidra. Apses koksne nebojājas stāvot ūdenī, bet pat attīra ūdeni, tādēļ senāk aku grodus gatavoja no apses. Tā nedod cilvēkam papildus enerģiju, bet atbrīvo no stresa, uzmācīgam domam, dažādām slimībām, kas radušās no enerģētiskajiem sastrēgumiem.

Ābele
Mātišķās enerģijas koks – izplata ap sevi mieru, saskaņu un drošību. Ļoti piemērots stādīšanai pie mājas ne tikai ābolu, bet arī pozitīvas enerģijas dēļ. Pastāvot zem ābeles, aizplūst drūmas domas, nepatīkamas emocijas, un to vietā nāk mīlestība un dzīvesprieks. Ābeļdārzs pie mājas mazina sadzīves ķibeles, samierina kašķīgus ģimenes locekļus. Enerģija no ābeles izplūst viļņveidā un nolaižas pār cilvēku zemi. Tā ir izteiktāka mežābelei, bet arī mājas ābeles saglabājušas visas raksturīgās īpašības. Dziedniecībā lieto augļus, sēklas un lapas hormonālo slimību ārstēšanai un temperatūras regulēšanai.

Bumbiere
Izturības un laimes avots – pievelk veiksmi un prieku sev un cilvēkiem, ka arī notur to savā apkārtnē. Attīsta izpratni par skaistumu un estētiskam vērtībām. Brīnišķīgs koks, kas palīdz justies labi jebkurā situācijā, izsver un parāda būtiskās un mazsvarīgās lietas. Enerģija ap bumbieri cirkulē skaisti olveidā – atgādina pareizas cilvēka auras formu. Dziedniecībā bumbiere noder sirds, nieru un asinsvadu atveseļošanai.

Plūme
Skaistumu un pievilcību vairojošs koks, sievišķīgs, nedaudz kaprīzs un nenoteikts. Ļoti maiga un mīksta enerģija, kas vijas ap plūmes koku plašā lokā. Plūme attīsta elastību un pakļāvību, bet ne padevību. Tā māca panākt savu nemanāmā veidā, saglabājot labas attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem. Dziedniecība plūme palīdz risināt gremošanas un seksuālās problēmas.

Valrieksts
Koks, kas izstaro varenību un dāvā apzināšanos, veicina smadzeņu darbību un spēju pastāvēt par savu viedokli. Valrieksts ir nobriedušu cilvēku koks, tas dod stabilitāti un noturību. Pie mājas iestādīts valrieksts palīdz saglabāt ģimenes tradīcijas un pārbaudītas vērtības. Šī koka enerģija kustas horizontālā plaknē ap koka vainagu. Valrieksts stimulē asins un limfas cirkulāciju, ārstē kaulu un locītavu slimības, audzējus, regulē iekšējo orgānu darbību.

Ķirsis, skābais
Graciozs un trausls, arī viegls un izturīgs koks, kas izstaro svētku sajūtu. Atgriež jaunību, pretēji valriekstam ir nepastāvīgs un it kā bērnišķīgs, taču iekšēji gudrs un optimismu vairojošs koks. Ķirša enerģija riņķo strauji un nenoteikti. Dziedniecībā ķirsis palīdz aknu un iekšējās sekrēcijas atjaunošanai, nostiprina nervu sistēmu.

Ķirsis, saldais
Bagātības koks, piesaista mājai un cilvēkiem materiālo labklājību, taču nav noturīgas enerģijas – ap ķirsi viss viegli plūst un mainās. Pēc ilgstošām slimībām vai emocionāliem pārdzīvojumiem atgriež darbaspējas un interesi par apkārtējo. Piestāv azartiskiem un uzņēmīgiem cilvēkiem, māca atļauties un uzdrīkstēties. Dziedniecība ķirsis vislabāk ietekmē sirds un plaušu slimību gadījumos.

Aprikoze
Gudrības koks, aktivizē iekšējo zināšanu un palīdz izšķirties par labāko variantu, pieņemt lēmumus kas vēlāk nebūs jānožēlo. Dod spēju ar skaidru skatu paraudzīties uz notiekošo sava vai cita cilvēka dzīvē. Noņem liekās emocijas, māca savākties un koncentrēties. Palīdz nodzīvot ilgu un saprātīgu mūžu. Dziedniecībā lieto nieru ārstēšanai, tūskas un galvassāpju novēršanai.

Vilkābele
Viens no dziedinošākajiem kokiem, dāvā izturību un mīlestību. Vairo ģimenes saskaņu, vienotību un noturību pret dažādām ietekmēm no malas, atbaida skauģus un nelabvēļus. Daudzām Eiropas tautām auglības un jaunlaulāto koks. Vilkābeles dzīvžogs sargā ne tikai ar asajiem dzeloņiem, bet arī ar enerģētiskajām adatiņām, toties no iekšpuses tas skaisti mirdz. Dziedniecībā vilkābeli ieto sirds, asinsrites un zarnu slimību ārstēšanā.

Plūškoks, melnais
Līdzsvaro organisma iekšējās plūsmas un likvidē nesaskaņas. Plūškoka vēdekļveida enerģija cirkulē uz augšu un atkal uz leju, radot veselīgu un uzmundrinošu atmosfēru sev apkārt. Šim krūmam raksturīga saprātīga vitalitāte. Dziedniecībā plūškoku lieto plaušu slimību un iekaisumu ārstēšanai, atveseļo locītavas un tīra asinis.

Irbene
Skaistumu un plastiskumu vairojošs krūms, īpaši iecienīts slāvu tautām. Pie irbenes gāja iegūt un atgūt izredzēto cilvēku, jo tā izplata pievilcības vibrācijas, kas viegli pāriet no cilvēka uz cilvēku. Dziedniecībā irbeni lieto nervu, saaukstēšanās, gremošanas un sirds slimību ārstēšanai, ka arī imunitātes stiprināšanai.

Bārbele
Izstaro prieku un apmierinātību ar notiekošo. Pieticīgs krūms, kas ļoti pozitīvi ietekmē cilvēku emocionālo stāvokli. Bārbeles sula un ogas ir viens no labākajiem līdzekļiem asins sastāva uzlabošanai, asinsspiediena regulēšanai, liesas un dzimumorgānu ārstēšanai, bagātina organismu ar C vitamīnu un ieteicami arī diabētiķiem.

Smiltsērkšķis
Savdabīgs koks, ļoti noslēgts un savrups, kaut arī ir divmājnieks un bez otra koka nespēj vairoties. Enerģija ap smiltsērkšķi ir viegla, sausa un it kā caurspīdīga, taču ļoti noturīga un izturīga. Smiltsērkšķis spēj augt sāļās piejūras augsnēs, un enerģētiski tas palīdz cilvēkam pārdzīvot, izraudāties un pāraugt sevi emocionāli. Dziedniecībā smiltsērkšķa ogas plaši lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi iekaisumu, ekzēmu un mazasinības ārstēšanai.

Aronija
Kupls un pamatīgs krūms, kas rūpējas par pārbaudītu vērtību saglabāšanu un dzīves nemainību no paaudzes paaudzē – vecmāmiņu gudrību krūms. Kāda aronija pie mājas vienmēr noderēs, bet liels to daudzums rada veclaicīgu atmosfēru. Aroniju ogas ir ļoti veselīgas sirds, aknu un žults atveseļošanai.

Korinte
Atgādina jaunu meiteni, kas ir gaiša un maiga, un atvērta pasaulei. Korintes enerģija ir vertikāli vibrējoša. Tā nenes sevī daudz informācijas, bet rada vieglumu un dzīvīgumu, tiekšanos pēc jaunā un nezināmā. Korintes ir ļoti veselīgas nierēm un regulē šķidruma daudzumu organismā.

Vīnogas
Sarežģīts un dižciltīgs liānveida koks. Daudzās teikās simbolizē auglību, panākumus un pārpilnību. Vīnoga pie mājas darbojas kā pamatīga aizsargbarjera starp mājas iedzīvotājiem un apkārtējiem cilvēkiem, tā atvaira negatīvas enerģijas, bet arī ierobežo un sasaista cilvēku viņa priekšstatos. Dziedniecība bieži izmanto vīnogu kauliņu eļļu.

Ceriņi
Mistiski sargājoši un laimi nesoši krūmi, kas aizgaiņā skumjas un atjauno dvēseles spēkus. Stiprina draudzību, partnerattiecības darba un interešu jomā. Ceriņi attīsta fantāziju un palīdz piepildīt sapņus. Ceriņi darbojas kā tilts uz paralēlām pasaulēm – tie palīdz tajās nokļūt, vienlaikus sargājot mūs no nevēlamiem citu pasauļu viesiem. Dziedniecībā ceriņi mazina sāpes un attīra sastrutojumus.

Jasmīni
Veicina domāšanas tīrību un skaidrību, noņem nogurumu un nomierina. Labvēlīgi iedarbojas uz visiem procesiem galvā. Piesaista ļoti labvēlīgus un gaišus garīgo spēku pārstāvjus, kuri mums paver jaunas iespējas un zināšanas. Jasmīna enerģija plūst kā plaši atvērts kanāls pār mums. Dziedniecībā izmanto ziedus nervu stabilizēšanai un organisma tonizēšanai

Rozes
Viens no cēlākajiem un brīnumainākajiem ziedu krūmiem, kas simbolizē mīlestību un slavu, arī žēlsirdību un piedošanu. Daudz pieminēta visdažādākajās teikās par mīlestību un uzupurēšanos augstu principu vārdā. Roze ir arī mistisko, slepeno zināšanu simbols, jo tās tiek apgūtas nevis ar prātu, bet ar sirdi. Rožu, īpaši rudo rožu augļi satur daudz C vitamīna, tie tonizē un ārstē saaukstēšanās slimības un avitaminozi.

Rododendri
Krāšņi ziedoši neparasti krūmi, kas palīdz pārvarēt nogurumu, uzmundrina ceļiniekus un stimulē cilvēku apgūt jaunus apvāršņus dzīvē. Rododendrs veicina pretējo dzimumu pievilkšanos, iepriecina, atslābina un liek aizmirst sadzīves problēmas. Dziedniecībā izmanto rododendra lapas sirds, nervu un locītavu slimību ārstēšanā.

Hortenzijas
Radošās spējas aktivizējošs krūms, atraisa emocijas un iniciatīvu, veicina spontānu rīcību un aizgaiņā nomāktību. Svētku augs, kas izstaro līksmību un tieksmi uz nepiespiestiem kontaktiem, arī neplānotiem sakariem un draudzīgam, vieglām attiecībām. Dziedniecībā izmanto hortenziju saknes un dzinumus dažādu akmeņu un sāļu nosēdumu šķīdināšanai.

Klintenes
Nopietns un nosvērts krūms. Norobežo no apkārtnes, tādēļ bieži tiek stādīts dzīvžogos. Klintenes enerģija ir statiska, lēni vibrējoša, bet ļoti noturīga. Klintenes jāaudzē haotiskiem cilvēkiem, tās ieved kārtību domāšanā, darbos un attiecībās. Dziedniecībā klinteni lieto ādas slimību ārstēšanai ar savelkošu un nomierinošu iedarbību.

Forsītijas
Agri pavasarī ziedošs krūms ar spēcīgu uzmundrinošu un vitālu enerģiju, kas starveidā izplatās vairāku metru rādiusā. Noņem depresiju, atjauno darbaspējas, kā arī rada drosmi un pārliecību par saviem spēkiem. Saknes lieto augoņu un ekzēmu ārstēšanā.

Spirejas
Viegli atraisošu enerģiju izstarojošs optimistisks krūms, kas neuzbāzīgi izlīdzina nesaskaņas un izplata mieru un klusu prieku. Enerģijas virpulis ap spireju griežas lēni un mierīgi. Spireju ziediem ir labvēlīga iedarbība uz smadzenēm un centrālo nervu sistēmu.

Mežvīni
Vīteņaugi ar spēcīgu sargājošu iedarbību, saglabā informāciju un nodod to nākamām paaudzēm. Piesaista enerģijas, kas gādā par mantojumu – gan materiālo, gan energoinformatīvo. Mežvīna jaunie dzinumi uzlabo organisma iekšējo enerģiju plūsmu un veicina signālu nodošanu no smadzenēm līdz visām ķermeņa daļām. Majas iekšiene mežvīns veicina kontaktus un saskarsmi starp tās iemītniekiem.<< atpakaļ